Na rower!

Szlaki zostały wytyczone w kwietniu i maju 2006 roku. Ich łączna długość wynosi 105 km. Turyści mogą wybrać dla swoich potrzeb różne ich warianty, łączyć je, skracać, wydłużać. Sierakowskie szlaki zostały poprowadzone drogami leśnymi, polnymi i publicznymi o małym natężeniu ruchu. Są one tak wytyczone, aby z każdego miejsca wrócić do Sierakowa.

1. Szlak Europejski - kolor czarny - 16,2 km; Fragment oznakowanego czarnymi znakami szlaku rowerowego, wiodącego z Poznania do Międzychodu. Przez obszar objęty niniejszym Przewodnikiem przebiega od Ryżyna aż za Chalin, do połączenia ze szlakiem niebieskim. Po drodze XIX-wieczny dwór a w nim siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej z wyjściem na ścieżkę dydaktyczną "Jary koło Chalina". (Ten szlak przebiega przy naszym gospodarstwie)

2. Szlak Krajobrazowy - kolor żółty - 21,7 km; Szlak urozmaicony; ciekawy pod względem widokowym, miejscami wiodący przez dzikie tereny. Po drodze obszary chronione przyrodniczo. Możliwość kąpieli i kupna ryb. Najniższy punkt na szlaku położony jest na wysokości 37 m n.p.m a najwyższy na wysokości 79 m n.p.m.

3. Szlak Dzikich Zakątków - kolor niebieski - 18,0 km; Jadąc szlakiem niebieskim, możemy porównać jednolite bory Puszczy Noteckiej z urozmaiconymi lasami rosnącymi między Górą, Ławicą a Chalinem. W części wiodącej do Sierakowa szlak prowadzi między Wartą a Puszczą Notecką. Okresowo podczas susz piaszczyste fragmenty puszczańskiego odcinka drogi sprawiają trudności turystom rowerowym. Na trasie szlaku leży Sieraków z ciekawymi obiektami Kościoła Pobernardyńskiego, Muzeum-Zamku Opalińskich i Stada Ogierów. Druga część szlaku urzeka pięknymi lasami i Jeziorem Ławickim. Będąc na szlaku pokonuje się wysokości o rozpiętości od 37 do 70 m n.p.m.

4. Szlak Przez Prom - kolor czarny - 7,1 km; Trasa łącząca szlak czerwony z niebieskim. Po drodze duża atrakcja - prom zastępujący most na Warcie. Część trasy - od przejazdu kolejowego do Ławicy - to ciekawe krajobrazowo odludne tereny. We wsiach sklepy spożywcze. Położony na wysokościach od 31 do 63 m n.p.m.

5. Szlak Akademicki - kolor czerwony - 41,5 km; Najdłuższy ze szlaków. Dla początkujących szlak trudny. Wiedzie w większości leśnymi drogami Puszczy Noteckiej, dzięki czemu można poznać specyfikę jej rozległych borów. Trasę urozmaica kilka puszczańskich jezior, widoczne źródliska, ścieżki i punkty dydaktyczne, okresowo jagody i grzyby a także miejsce pamięci narodowej. Poszukujący ciszy, spokoju i romantyzmu powinni być zadowoleni z pokonania tego szlaku.
Szlak czerwony nadaje się do całodniowej niespiesznej wędrówki rowerowej. Idealnymi miejscami postoju, noclegu, wyżywienia są stacje turystyczne "Chata Zbójców" oraz "Matecznik", które zachowały  niepowtarzalną atmosferę schronisk studenckich.

więcej na stronach: http://www.sierakow.pl/content.php?cms_id=166&lang=pl&p=p9&s=s56

Jeziora i kąpielisko - Chawaje tuż tuż ;)

Do najbliższego jeziora jest od nas 800 m. Jezioro Małe nie ma jednak łatwego i przyjemnego dostępu do wody. W pobliskiej wsi Prusim znajduje się plaża 'Chawaje':

To 5 km od nas.

Sierakowski Park Krajobrazowy

Położony jest w zachodniej Wielkopolsce. Obejmuje on centralną i wschodnią część bardzo ciekawego regionu turystycznego – Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Utworzony w 1991 roku Park obejmuje obszar 30 413 ha (w tym 9898 ha lasów tj. 33% całej powierzchni i 2254 ha wód tj. 7,5 ha powierzchni). Celem ochrony jest polodowcowy krajobraz o rzeźbie urozmaiconej wzgórzami morenowymi, wydmami dolinami rzek i rynnami jeziornymi.

Wielką atrakcja Parku są jeziora polodowcowe, których jest 25, nie licząc akwenów małych o pow. Poniżej 1 ha i stawów rybnych. Płynąca w północnej części Parku rzeka Warta dzieli go na dwa bardzo zróżnicowane obszary: w części północnej wydmowy teren Puszczy Noteckiej prawie w całości porośnięty monokulturowymi borami sosnowymi, w części południowej teren morenowy z leżącymi w głębokich rynnach jeziorami, częściowo pokryty lasami liściastymi (m.in. pięknymi partiami lasów bukowych) i mieszanymi.

Zobacz zdjęcia

Nordic Walking

Łączy w sobie cechy idealnej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą budując sprawność sercowo – naczyniową, angażując i wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, „pożerając” efektywnie kalorie, odciążając stawy i rozluźniając napięcie mięśniowe. Jest zarazem łatwy w opanowaniu, stwarza okazje do niesamowitych doznań w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu powodując stan euforii i rozluźnienia. Ponadto uprawiany w grupie zwiększa motywację, umożliwia nawiązanie kontaktów towarzyskich podczas naprawdę dobrej zabawy. To wszystko można osiągnąć w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i co ważne spacerować z kijkami można przez cały rok.

W dniu 12 października 2009 roku w Chalinie został otwarty pierwszy w Polsce profesjonalny Nature Fitness Park - obejmuje 6 tras o łącznej długości 50 km i jest zlokalizowany na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

Opis tras
Mapa tras

(informacje ze strony: http://ekoedukacja.com.pl/chalin/nordic_walking.php)

Stadnina Ogierów w Sierakowie

Jest najstarszym stadem ogierów na ziemiach polskich. Decyzje o założeniu Poznańskiej Stadniny Krajowej i Stada Ogierów  (Posensches Land – Gestüt) na terenie Wielkiego Księstwa Poznańskiego władze pruskie podjęły 8 września 1828 r.
Organizatorem i pierwszym kierownikiem Stada był major von der Brinken. Pierwsze ogiery ze stadnin i stad niemieckich nadeszły do Sierakowa dnia 4 lutego 1829 roku i te datę przyjęto za rok powstania Stada.

Zobacz zdjęcia
Więcej na stronie internetowej...