Łączy w sobie cechy idealnej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą budując sprawność sercowo – naczyniową, angażując i wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, „pożerając” efektywnie kalorie, odciążając stawy i rozluźniając napięcie mięśniowe. Jest zarazem łatwy w opanowaniu, stwarza okazje do niesamowitych doznań w trakcie treningu jak i po jego zakończeniu powodując stan euforii i rozluźnienia. Ponadto uprawiany w grupie zwiększa motywację, umożliwia nawiązanie kontaktów towarzyskich podczas naprawdę dobrej zabawy. To wszystko można osiągnąć w dowolnym klimacie, w dowolnym terenie, na każdej nawierzchni i co ważne spacerować z kijkami można przez cały rok.

 

W dniu 12 października 2009 roku w Chalinie został otwarty pierwszy w Polsce profesjonalny Nature Fitness Park - obejmuje 6 tras o łącznej długości 50 km i jest zlokalizowany na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego.

 

Opis tras i mapa

Nordic Walking


 


 

Do najbliższego jeziora jest od nas 800 m. Jezioro Małe nie ma jednak łatwego i przyjemnego dostępu do wody. Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie zwane jest również krainą 100 jezior.

W pobliskiej wsi Prusim znajduje się plaża 'Chawaje':

Jeziora i kąpieliska
- Chawaje tuż tuż ;)

Szlaki zostały wytyczone w kwietniu i maju 2006 roku. Ich łączna długość wynosi 105 km. Turyści mogą wybrać dla swoich potrzeb różne ich warianty, łączyć je, skracać, wydłużać. Sierakowskie szlaki zostały poprowadzone drogami leśnymi, polnymi i publicznymi o małym natężeniu ruchu. Są one tak wytyczone, aby z każdego miejsca wrócić do Sierakowa.

 

1. Szlak Europejski - kolor czarny - 16,2 km; Fragment oznakowanego czarnymi znakami szlaku rowerowego, wiodącego z Poznania do Międzychodu. Przez obszar objęty niniejszym Przewodnikiem przebiega od Ryżyna aż za Chalin, do połączenia ze szlakiem niebieskim. Po drodze XIX-wieczny dwór a w nim siedziba Ośrodka Edukacji Przyrodniczej z wyjściem na ścieżkę dydaktyczną "Jary koło Chalina". (Ten szlak przebiega przy naszym gospodarstwie)

 

2. Szlak Krajobrazowy - kolor żółty - 21,7 km; Szlak urozmaicony; ciekawy pod względem widokowym, miejscami wiodący przez dzikie tereny. Po drodze obszary chronione przyrodniczo. Możliwość kąpieli i kupna ryb. Najniższy punkt na szlaku położony jest na wysokości 37 m n.p.m a najwyższy na wysokości 79 m n.p.m.

 

3. Szlak Dzikich Zakątków - kolor niebieski - 18,0 km; Jadąc szlakiem niebieskim, możemy porównać jednolite bory Puszczy Noteckiej z urozmaiconymi lasami rosnącymi między Górą, Ławicą a Chalinem. W części wiodącej do Sierakowa szlak prowadzi między Wartą a Puszczą Notecką. Okresowo podczas susz piaszczyste fragmenty puszczańskiego odcinka drogi sprawiają trudności turystom rowerowym. Na trasie szlaku leży Sieraków z ciekawymi obiektami Kościoła Pobernardyńskiego, Muzeum-Zamku Opalińskich i Stada Ogierów. Druga część szlaku urzeka pięknymi lasami i Jeziorem Ławickim. Będąc na szlaku pokonuje się wysokości o rozpiętości od 37 do 70 m n.p.m.

 

4. Szlak Przez Prom - kolor czarny - 7,1 km; Trasa łącząca szlak czerwony z niebieskim. Po drodze duża atrakcja - prom zastępujący most na Warcie. Część trasy - od przejazdu kolejowego do Ławicy - to ciekawe krajobrazowo odludne tereny. We wsiach sklepy spożywcze. Położony na wysokościach od 31 do 63 m n.p.m.

 

5. Szlak Akademicki - kolor czerwony - 41,5 km; Najdłuższy ze szlaków. Dla początkujących szlak trudny. Wiedzie w większości leśnymi drogami Puszczy Noteckiej, dzięki czemu można poznać specyfikę jej rozległych borów. Trasę urozmaica kilka puszczańskich jezior, widoczne źródliska, ścieżki i punkty dydaktyczne, okresowo jagody i grzyby a także miejsce pamięci narodowej. Poszukujący ciszy, spokoju i romantyzmu powinni być zadowoleni z pokonania tego szlaku.Szlak czerwony nadaje się do całodniowej niespiesznej wędrówki rowerowej. Idealnymi miejscami postoju, noclegu, wyżywienia są stacje turystyczne "Chata Zbójców" oraz "Matecznik", które zachowały  niepowtarzalną atmosferę schronisk studenckich.

 

więcej tutaj

Na rower!

Możesz u nas spokojnie poleniuchować, zaszyć się z książką i cieszyć się ciszą i pięknymi widokami. Dla tych co nie mogą za bardzo bez ruchu możemy zaprosić do pracowni ceramicznej lub na warsztaty z warzenia piwa. Dla wszystkich, którzy szukają aktywnego wypoczynku przedstawiamy poniżej kilka okolicznych atrakcji.

Możesz u nas spokojnie poleniuchować, zaszyć się z książką i cieszyć się ciszą i pięknymi widokami. Dla tych co nie mogą za bardzo wytrzymać bez ruchu, możemy zaprosić do pracowni ceramicznej lub na warsztaty z warzenia piwa. Dla wszystkich, którzy szukają aktywnego wypoczynku przedstawiamy poniżej kilka okolicznych atrakcji.

Strumyki

Kurnatowice 58, 64-420 Kwilcz

tel. 609 729 969, 603 154 119

 

© Strumyki 2024